Kalendář i počasí už nám oznamují příchod podzimu. S ním často mnoho lidí trápí podzimní únava a ztráta energie. Kterých pět věcí nám nejčastěji bere energii? Zaručený recept, jak si udržet rozumnou hladinu energie nejen na podzim, ale i po celý rok, vám prozradíme v následujícím článku.
Obsah článku
Den se zkracuje, přichází více pošmourných dní, které nenabízejí mnoho sluníčka a člověk ztrácí energii. Je to přirozené a není se čemu divit, když jsme celé léto zvyklí na přísun tepla, světla a takové té pohodové letní nálady.
Podzim je také spojen s obdobím bacilů a chřipek, které kolem nás přímo hýří. Je tedy vhodné posilovat vlastní imunitu a věnovat se prevenci.
Během podzimních a zimních měsíců také řada lidí více trpí na duševní nemoci jako jsou úzkosti a deprese. Citlivější jedinci, kteří mají k depresivním náladám sklony, uvádějí, že se jich tato horší období týkají především v měsících od října do března.
Na vině je světlo, které lidský organismus potřebuje ke správnému fungování. Následkem ubývajícího denního světla se v těle hromadí více hormonu z názvem melatonin, který produkujeme během noci a také když se nacházíme ve tmě (což se v zimě týká většiny dní). Tento hormon je základem pro kvalitní spánek, avšak jeho nadprodukce může způsobovat vyšší nutnost spánku, nechutenství, snížení pracovní výkonnosti a u jedinců s psychickými potížemi může docházet k probouzení depresí a úzkostí.
5 věcí, které nám nejčastěji berou energii
Abychom se mohli lépe bránit a odolávat vjemům, které nám nejčastěji berou energii, musíme si je nejdříve umět pojmenovat. Uvědomit si, které oblasti v životě nás nejvíce zatěžují a podniknout první kroky k tomu, abychom se těmto vysavačům energie bránili nebo vyhnuli úplně. Kterých pět věcí nám nejčastěji bere energii?
1/ Technologie
Obklopují nás všude, 24 hodin denně a vyhnout se jim, je v této moderní době docela obtížné. Technologie jako je televize, počítač, mobil a chytré hodinky nás každý den zásobují tisícovkami informací, upozornění apod. Neustále nám někde něco bliká, notifikace nás upozorňují na všechno, co by nás mohlo zajímat. Kdo není na internetu, jako kdyby nežil, tlak společnosti je obrovský.
Samozřejmě nám také technologie umožňují spoustu dříve nemyslitelných věcí, možností a příležitostí. Můžeme pomocí nich pracovat z domu, zjišťovat informace nebo se spojit s někým, kdo se zrovna nachází na druhé straně světa.
Problém není v tom, že technologie používáme, ale v míře jejich používání. Jsme totiž přehlcení, informace se na nás hrnou, i když nechceme, útočí na naši mysl, z čehož jsme logicky unavení. Neustálé připojení a zahlcování od rána do večera nás vyčerpává.
Zeptejte se sami sebe, zda opravdu používáte technologie, jenom když to potřebujete? Připojujete se k sociálním sítím, jen když vědomě chcete, nebo vám ruka sahá po telefonu několikrát denně i při tom nejmenším náznaku nudy?
Technologie nás vyčerpávají, aniž bychom si to vůbec uvědomovali. Každý druhý člověk trpí syndromem FoMO. Pokud trávíme mnoho hodin u počítače, příliš se nehýbeme, hrbíme se a narušujeme si přirozený a zdravý postoj těla. Ze všech obrazovek na nás navíc celý den září modré světlo. To všechno tvoří vražedný mix, který zajišťuje, že naše energie rapidně klesá.
2/ Reklamy
S předchozím bodem úzce souvisí také reklamy, ale přesto jsem si pro ně vyhradila samostatné místo. Jedná se totiž o tak velký vliv, že mu přísluší samostatná pozice v seznamu věcí, které nás vyčerpávají.
Reklamy opět najdeme úplně všude. Jen si vzpomeňte, kolik reklam vám televize naservíruje pouze během jednoho jediného filmu. Pak tu máme reklamu na sociálních sítích, billboardy vedle silnice, plakáty, obrazovky na autobusových zastávkách, na Youtube a tak dále a tak dále.
Nedávno jsem někde slyšela pěkné přirovnání o tom, jak jsme se naučili žít s reklamou natolik, že jsme si dokonce vytvořili tzv. reklamní slepotu.
Reklamy jsou vlastně nevyžádaný obsah, který nás velmi vyčerpává. Například tím, že nás nutí přemýšlet nad věcmi, které by nás ani nenapadli řešit. Mám si koupit tento prací prášek nebo je lepší jiný? Opravdu můj kabát vyšel z módy? Budou se mi lidé smát, pokud si nekoupím toto? Poznáváte se? Vypněte reklamy, kde se jen dá.
3/ Lidé
To, že jsme průměrem pěti lidí, se kterými se nejčastěji vídáme, je známá věc. Pokud se tedy budete obklopovat lidmi, kteří vám berou energii, neustále si na něco stěžují, žárlí na vás a nepřejí vám úspěch, je možné, že i vy budete chodit domů úplně vyčerpaní a budete mít tendence ke stěžování si.
Je opravdu důležité vybírat si lidi, se kterými chceme trávit čas. I když je to občas těžké, rozhodně to stojí za to. Více se lidským vysavačům dobré nálady a energie věnujeme v článku Jak filtrovat toxické lidi.
V dnešní době byste si však neměli dávat pozor “jen” na ty lidi, se kterými trávíte čas, ale také na ty, které sledujete. Přece jen slovo influencer pochází ze slova ovlivňovat. Lidi na sociálních sítích, které sledujeme, nás přirozeně ovlivňují také a to v poměrně velké míře.
Přistihnete-li se, že vám nějaká osoba na internetu vadí, kazí náladu nebo s jejími názory bytostně nesouhlasíte, jednoduše ji přestaňte sledovat. Nikdo vás k tomu nenutí a bude vám určitě lépe. A to ještě nemluvím o narušování sebevědomí neustálým porovnáváním se, ke kterému přirozeně na sociálních sítích sklouzáváme.
4/ Nevhodná strava
Vyvážená a zdravá strava má obrovský vliv nejen na naši fyzickou stránku osobnosti, ale také na tu duševní. Kvalitní strava příznivě působí na naši psychiku a zdraví. Fyzicky a psychicky zdravý člověk mnohem lépe odolává podzimním únavám a vysávání energie.
Nejvíce energie nám berou potraviny, které jsou tučné a těžko se tráví. Mezi takové patří maso, mléčné výrobky, fast food, sladkosti a pečivo. Všimli jste si někdy, že po steaku nebo pizze byste si nejraději dali “dvacet”? Je to způsobeno tím, že do žaludku dostanete velké množství těžkého jídla a tělo zaměří veškerou energii na strávení tohoto jídla. Omezí tím jiné funkce těla a vy se tak najednou začnete cítit unavení, hůř se soustředíte apod.
Strava by měla být bohatá na minerály a vitamíny ze zeleniny, luštěniny a obiloviny. Zkuste zařadit více lehkých jídel, která se dobře tráví. Doporučuji především sezonní potraviny a zařazení vegetariánských jídel. Velmi důležité je také dodržování pitného režimu. Pokud máte s únavou velké problémy, můžete vyzkoušet přírodní čaje, které povzbuzují podobně jako káva.
Skvělým způsobem, jak zjistit, zda vás strava nabíjí nebo naopak, je vést si deník jídla. Zapište si, co jste jedli (popřípadě kolik) a jak jste se po tom cítili. Určitě brzy odhalíte souvislosti.
5/ Činnosti, které nás nebaví
Poslední, ale obrovskou složkou, která nás vyčerpává, jsou činnosti, které děláme, ale nebaví nás. Takových činností jistě najdete ve svém životě mnoho. Neznám člověka, kterého by bavilo platit složenky, opravovat rozbitý dřez nebo žehlit (dobře, výjimky se asi najdou).
Vůbec nejhorší scénář nastává, když vykonáváte činnost, která vás nebaví několik hodin denně a jste na ní závislí. Ano mluvím tady o práci. V takovém případě by se vám mohl hodit článek jak poznat správný čas, kdy změnit zaměstnání.
Některé činnosti však přece jen lze vynechat, obměnit nebo si je alespoň zpříjemnit. Zeptejte se sami sebe, co je ta motivace, která vás žene dělat určitou činnost. Nejsou to náhodou očekávání ostatních? Můžete to nějak změnit? Zkuste to, může vám to změnit život.
Prevence aneb Jak vyzrát na ztrátu energie?
Existují činnosti a návyky, které lze zařadit do života za účelem prevence ztráty energie i podzimní únavy. Většina z nich příliš nestojí a to ani peněz, ani času, takže se na ně můžete vrhnout hned po dočtení článku.
- kvalitní spánek
- pozitivní myšlení
- meditace
- sport
- správná strava
- odpočinek a relax
Kvalitní spánek je základ. Odpočaté tělo a mysl mnohem lépe fungují a odolávají špatným vlivům. Zlepšit svůj spánek můžete jednoduchými kroky a vychytávkami. Například si pořádně zatemněte, choďte včas spát, omezte několik hodin před spánkem světlo z obrazovek, dejte si telefon do letového režimu nebo si přečtěte několik stránek z knihy. Důležitá je také kvalitní matrace a polštář.
Člověk si pomocí každodenních návyků může přeprogramovat mysl a začít pozitivně myslet. Psychická odolnost se tím zvýší, zlepší nálada a vy budete jen zářit.
Meditace uklidňuje rozlítané myšlenky, pomáhá zklidnit člověka a zvyšuje odolnost vůči stresu. Její účinky jsou vědecky prokázané a doporučují ji snad všichni lidé, kteří se zabývají osobním rozvojem. Přitom stačí i pár minut denně.
Sport a zdravá strava jdou ruku v ruce a velmi dobře se doplňují. Od přírody jsme vyvinutí k pohybu, dělá nám tedy velmi dobře. Velká část zaměstnání se vykonává v sedě, a přesto jsme večer po práci unavení. Je to pro nás nepřirozené. Zařaďte do svého života zdravý pohyb (běh, plavání, chůzi nebo cokoliv jiného) a vyváženou stravu a sledujte ten rozdíl.
Tělo potřebuje i jiný odpočinek a relax kromě spánku. Dopřejte si masáž nebo saunu a alespoň jednou za čas si dobijte baterky o něco více.
Zkuste to jako já
Určitě si tady nechci hrát na nějakého odborníka na únavu a pozitivní návyky, netvrdím, že nikdy nejsem vyčerpaná. Přesto bych vám ráda doporučila ještě několik osobních tipů, které praktikuji, mám je ověřené a mohu vám zaručit, že fungují. Pokud se tedy cítíte, že výše uvedené rady jsou moc jednoduché nebo vám prostě nestačí, zkuste ještě o level postoupit.
Vyhoďte televizi
Dobře, nemusíte ji zrovna doslova vyhazovat, ale zkuste ji prostě prodat nebo darovat. Věřte mi, že ji opravdu nepotřebujete. Čas se dá trávit mnohem kvalitněji, než sledováním pořadů v televizi. Zprávy a informace vám také neuniknou, vždy se vše dozvíte včas, to vám zaručuji. A občas se podívat na nějaký ten seriál nebo film můžete i na svém počítači, bez reklam.
Vypněte notifikace a nastavte si omezovač
Pokud stejně jako já pracujete online, pravděpodobně trávíte dost času na sociálních sítích apod. I tak lze čas na sítích a internetu omezit. Můžete si vypnout notifikace a nastavit omezovač na telefonu, který hlídá, kolik času trávíte na nejrůznějších aplikacích.
Nebo existuje ještě jeden způsob. Pokaždé, když budete zapínat nějakou aplikaci, zeptejte se sami sebe, co na ni jdete dělat. Věřím, že občas ten telefon vrátíte zpět do kapsy. Pokud dokonce na internetu nepracujete, můžete čas strávený na něm, omezit ještě více, vřele doporučuji.
Choďte do přírody a cestujte
Příroda je opravdu obrovský lék. Zařaďte do svého týdenního plánu několik procházek do lesa nebo parku. Můžete je spojit s výše uvedeným sportem. Co mě osobně také neskutečně nabíjí je cestování. Poznávání nových kultur, moře a písek vám určitě dodá sílu a úsměv na tvář.