Domů » Valencie: Co navštívit a co musíte vidět?

Valencie: Co navštívit a co musíte vidět?

autor Lucie Krátká
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentář
Valencie co navštívit

Valencie leží ve Španělsku v průmyslové oblasti u Valencijského zálivu Costa del Azahar, což česky znamená „pobřeží pomerančových květů“. Převládá tu středomořské klima s horkými léty a mírnými zimami. Slunečno je tady až 300 dnů v roce. Víte, co navštívit a co musíte vidět, pokud se rozhodnete vydat do tohoto krásného města?

Valencie: Co navštívit?

Ve Valencii se nachází spousta zajímavých historických památek, ale i moderních architektonických staveb a zábavních parků nebo jiných objektů. Můžete si přečíst několik tipů, které určitě stojí za to při návštěvě tohoto města nevynechat.

Město umění a věd (Ciudad de las Artes y las Ciencias)

Tento komplex věnovaný kultuře a vědě se stal symbolem Valencie. Je dílem architekta Santiaga Calatravy. Jeho stavba začala roku 1957, kdy se kvůli povodni odklonila řeka Turia a v jejím původním korytě vznikl prostor, který byl později upraven na park.

Valencie - co navštívit
Valencie: Co navštívit? Především Město umění a věd.

Akvárium L’Oceanogràfic

Jedná se o největší oceánografický komplex v Evropě. Má asi 110 metrů čtverečních. Najdete tu 500 druhů zvířat včetně žraloků, delfínů, tučňáků, mrožů, velryb, ptáků, plazů a bezobratlých. Park je rozdělen do několika oblastí – středomořská stanoviště, arktické oceány, ostrovy, tropy, mírné moře, Rudé moře nebo bažiny. Součástí je i delfinárium.

Prostorové kino L’Hemisfèric

Budova tohoto kina byla postavena jako první z celého komplexu. Uvnitř se nachází sál o velikosti 900 metrů čtverečních. Promítání zajišťují 4 videoprojektory, 48 diaprojektorů a moderní akustický systém. Můžete se tu podívat především na filmy s astronomickou, historickou nebo biologickou tematikou.

Galerie L’Umbracle

Jedná se o venkovní uměleckou galerii dlouhou 320 metrů, která je tvořena padesáti pěti pevnými a padesáti čtyřmi plovoucími oblouky. Kromě palem, pomerančovníků, zimolezu, lotosu, rozmarýnu, levandule a spousty dalších rostlin a keřů zde najdete také sochy současných umělců (např. Yoko Ono).

co navštívit ve Valencii
Galerie L’Umbracle je tvořena pevnými a plovoucími oblouky

Palác umění

Tento objekt přispívá k posílení kulturního významu Valencie. V budově se ukrývá auditorium pro 1300 lidí, kde se pořádají opery, koncerty nebo balety. Dále se tu nachází sál se 400 místy pro komorní hudbu, divadlo a další představení nebo krytý sál pod širým nebem s kapacitou 2000 míst.

Vědecké muzeum prince Filipa

Uvnitř této architektonicky zajímavé budovy se nachází dlouhý výstavní sál věnovaný vývoji života a posledním poznatkům na poli vědy a techniky. Muzeum spojuje vzdělání a zábavu a expozice jsou založeny na interaktivním pojetí. Heslo jeho ředitele Manuela Toharia zní: 

„Je přísně zakázané nedotýkat se vystavených exponátů.“

Centrální tržiště

Je považováno za jedno z nejstarších a zároveň největších tržišť. Jeho střecha je podepřena kovovou konstrukcí, kterou údajně konstruoval Eiffel. Uvnitř se nachází kolem 400 obchodů, několika restaurací nebo stánků se suvenýry, a dokonce i rybí trh.

Llotja de la Seda

Llotja de la Seda je název pro skupinu několika budov ve Valencii, ve kterých se dříve provozoval obchod, a to hlavně s hedvábím. Budovy byly postaveny v gotickém slohu v 15. a 16. století. Dnes patří do seznamu světového dědictví UNESCO.

Radnice na hlavním náměstí Plaza del Ayuntamiento

Pokud chcete něco zdarma, tak radnice je ideální. Budova radnice byla dokončena v roce 1763, kdy Španělsko již začínalo ztrácet na svém věhlasu. Uprostřed radnice je obrovská věž s hodinami odkud je skvělý výhled na Plaza del Ayuntamiento z balkónu radnice v prvním patře, kam se v pohodě dostanete.

Katedrála ve Valencii

Převládajícím architektonickým stylem katedrály ve Valencii známé také jako katedrála sv. Marie je valencijská gotika. Obsahuje ale také prvky románské a francouzské gotiky, renesance, baroka nebo neoklasicismu. V katedrále se nachází mnoho obrazů z 15. století. K jejím největším klenotům ale patří alabastrový kalich nazývaný také svatý grál, ze kterého údajně pil Ježíš Kristus při Poslední večeři před svým zatčením.

Chrám San Juan del Hospital

Tento chrám spojuje prvky románské, valencijské gotiky a baroka. Byl postaven roku 1238. Nejdříve sloužil jako poustevna, ubytovna a nemocnice. Krátce poté roku 1255 začala stavba současného kostela. Komplex San Juan del Hospital byl roku 1997 prohlášen za muzeum. Nyní navíc spolupracuje s univerzitou ve Valencii. Také se tu pořádá řada aktivit zaměřených na společenskou odpovědnost, které mají za cíl zvýšit šanci na pracovní uplatnění žen z různých zemí (např. Maroka, Sýrie, Uruguaye, Hondurasu, Venezuely, Alžírska, Guiney, Ekvádoru, Peru, Portugalska nebo Bolívie).

Náměstí Plaza de la Virgen

Plaza de la Virgen je historické náměstí ve Valencii. Uprostřed něj stojí kašna s devíti sochami, které představují Neptuna obklopeného osmi dívkami. Jedná se o alegorické znázornění řeky Turia a jejích osmi zavlažovacích kanálů. Nachází se zde tyto tři známé budovy:

  • katedrála Santa María
  • bazilika Virgen de los Desamparados
  • Palacio de la Generalidad
Valencie - co navštívit
Katedrála Santa María na náměstí Plaza de la Virgen

Náměstí Plaza Redonda

Toto originální kruhové náměstí bylo vytvořeno roku 1840 valencijským architektem Salvadorem Escrigem. Zvenku je neviditelné, protože ho ze všech stran obklopují čtyřpatrové domy, které tvoří nepřetržitou žlutě natřenou zeď. Hlavní přístup na něj vede z ulice San Vicente Mártir.

Biopark Valencie

Jedná se o zoopark velký deset hektarů. Zvířata zde žijí ve skupinách tak jako v přírodě. Návštěvníci mají možnost se ke zvířatům přiblížit bez viditelných překážek. Kromě stáda antilop, nosorožců, buvolů, slonů, smečky lvů, hyen nebo třeba rodinky goril tu můžete vidět také nejrůznější africké rostliny jako například baobaby nebo akáty.

TIP: Některé památky zmiňované v článku můžete vidět v tomto videu:

Valencie: Co navštívit?

Cestováním ke zdraví?

Cestování je jedním z nejoblíbenějších koníčků. Možná vás překvapí, že má řadu dobrých vlivů na naše zdraví. Můžeme pomocí něj třeba bojovat proti stresu. Pokud totiž odjedeme do neznáma, zapomeneme na každodenní starosti a možná zjistíme, že jsou to jen maličkosti. Také nám pomůže zlepšit fyzickou kondici.

Kromě zdraví má cestování vliv i na rozvoj naší osobnosti. Nutí nás například vystoupit z komfortní zóny. Díky tomu získáme mnoho nových zážitků, zkušeností, znalostí, ale také se třeba zdokonalíme v cizím jazyce.

„Učíme se pouze tehdy, když jsme obklopeni nejistotou.“

Daeyeol Lee, profesor neurovědy na Yaleově univerzitě

Také nám pomůže zlepšit kreativitu nebo zvýšit pocit štěstí. Další zajímavé články o cestování v okolí Zlína nebo o největších hradech na světě najdete zde.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz