Domů » Co je tantrický sex?

Co je tantrický sex?

autor Patricie Mikolášová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
co je tantricky sex pár na posteli

Tantrický sex je pomalý a intimní. Zaměřuje se na spojení s vámi a vaším partnerem. Chcete někdy v ložnici zpomalit tempo a získat intimnější spojení s partnerem? Tantra však není jen o sexuálním potěšení. Jde také o oslavu vlastního těla a pocit zvýšené smyslnosti. Prozkoumejte v článku, jak praktikovat tantrický sex a jak tuto praxi začlenit do svého sexuálního života. Jste připraveni na smyslné prožitky?

Seznamte se s pojmy: Tantra a neotantra

Budete-li hledat informace o tantrickém sexu, narazíte na stále se opakující slova: „tantra, tantrický sex a neotantra“. Tyto pojmy se někdy zaměňují, je tak dobré si o tom něco málo povědět.

 • Tantra.

Tantra je prastará indická praxe stará více než 5000 let. V sanskrtu znamená slovo tantra splétání. Lidé, kteří praktikují buddhistickou a hinduistickou meditaci, někdy praktikují tantrický sex jako způsob „proplétání“ fyzického a duchovního.

Tato praxe spojuje spiritualitu a sexualitu a zdůrazňuje důležitost intimity při sexuálním prožitku.

 • Neotantra.

Neotantra je moderní, „new age“ pohled na starobylé tantrické texty. Je to západní verze, jež se pojí s novými náboženskými hnutími. To znamená, že neotantra zahrnuje některé neortodoxní praktiky a techniky, které nemusí nutně používat ti, kdo následují tradiční cestu tantry.

tantricky sex mazlící se pár
Tantra je prastará indická praxe stará více než 5000 let

Zapomeňte na mýty o tantrickém sexu

Cílem tantrického sexu je, abyste dosáhli duchovního nebo energetického kontaktu během smyslného prožitku. Tato praxe je pomalá a cílem není vždy, aby se dosáhlo orgasmu. Místo toho jde o to, abyste pocítili spojení buď s partnerem, nebo sami se sebou, které je intenzivní a osvícené. Zahrnuje dýchání, zvuky a pohyby, které aktivují sexuální energii.

Mýty o tantrickém sexu:

 • Tantra je pouze sexuální praxe ❌.

To však není pravda. Je to východní filozofie, která zahrnuje několik duchovních konceptů.

 • Tantrický sexu zahrnuje divoké, nespoutané sexuální zážitky ❌.

Tantrické techniky zahrnují dýchání, jógu a meditaci, které mohou zvýšit sexuální energii. Techniky vás sice mohou otevřít novým pocitům, ale je to stejně tak duševní a duchovní praxe.

 • Tantru lze provádět pouze s partnerem ❌.

Další mýtus. I když mnoho párů praktikuje tantrický sex společně, může jít i o individuální praxi.

Ve skutečnosti ani nemusí dojít k pohlavnímu styku, abyste zažili tantrický zážitek. Sexuální styk může váš prožitek umocnit, ale tantru můžete praktikovat také proto, abyste se cítili více propojeni s vlastní myslí a tělem a poskytovali si potěšení.

V praxi mají ti, kdo praktikují tantrické techniky nebo následují tantrickou cestu, za celkový cíl osvobození duše a rozšíření vědomí. Toho lze dosáhnout mnoha způsoby, přičemž tantrický sex je jen jedním z nich.

 • Ohýbaní se do namáhavých poloh nebo pozic ❌.

Jde o to, abyste byli svému partnerovi nablízku způsobem, který je vám příjemný. Máte svobodu pohybovat se a dotýkat se tak, jak se vy rozhodnete, že je to nejlepší.

ležící pár v posteli
Tantrické techniky zahrnují dýchání, jógu a meditaci, které mohou zvýšit sexuální energii

Porozumějte tantrickému sexu

Tantrický sex je zpomalená verze sexu, jejímž cílem je posílit intimitu. Nejde při něm o rychlé dosažení orgasmu (pokud vůbec) nebo o pocit neuvěřitelného fyzického potěšení. Místo toho se tantrický sex zaměřuje na vytvoření skutečného vědomého spojení uvnitř vás a poté mezi vámi a partnerem.

„Máte pocit, že spolu splýváte, nebo spíše že věci, které vás oddělují, jsou iluze hmotného světa. Výsledkem tantrické praxe je vytvoření těsného pouta s partnerem, větší uvědomění si vlastního těla a rozvoj dovedností, jako je všímavost, zdrženlivost a komunikace.

Další výhodou tantrického sexu je zmírňování úzkosti. Tradičně může intimní vztah vyvolávat úzkost z výkonu spojenou s předčasnou ejakulací, erektilní dysfunkcí a obavami o zajištění orgasmu. Tento tlak odvádí od přítomnosti v okamžiku.

Tantrický sex tyto obavy odstraňuje. Když se soustředíte na prožívání pocitů prosté přítomnosti a spojení, dokážete si sex užít bez úzkosti a strachu.

Tantrický sex a vztahy: Jak to funguje?

Mnoho párů praktikuje tantrický sex, aby se cítilo propojeno s partnerem na vyšší úrovni. Tantrické techniky navazují blízký, intimní kontakt a umožňují vám a partnerovi, abyste prozkoumali svá těla. Oba tak můžete objevit, co se vám skutečně líbí.

Tantrický sex je pomalý a uspokojující a sezení jsou obvykle poměrně dlouhá. Mnoho lidí se snaží odložit orgasmus, aby si mohli co nejdéle užívat blízkost a intimitu. 

mazlící se pár žena s mužem
Tantrický sex je pomalý a intimní

Techniky, jak prozkoumat tantrický sex

Chcete prozkoumat tantrický sex? Existuje několik technik, které můžete vyzkoušet, abyste se připravili. Najděte si dobré místo pro praktikování tantrických technik, jež je pohodlné a bez rušivých vlivů. Jakmile si vytvoříte oblíbené místo, usaďte se a uvolněte se.

 • Meditace.

Ať už jste meditaci praktikovali dříve, nebo ne, znamená to jednoduše, že si na chvíli uvědomíte své okolí. Využijte své smysly a skutečně vstřebejte vše, co se kolem vás děje.

 • Dýchání.

Zhluboka a pomalu se nadechněte, pak vydechněte a vyprázdněte plíce. Opakujte to tak dlouho, dokud nezískáte rytmus. Cílem tantrického dýchání je dýchat dostatečně hluboko, abyste začali vnímat pocity v pohlavních orgánech.

 • Pohyb.

 Položte se na záda a uvolněte napětí. Při dýchání prohněte záda a zvedněte pánev. Tento postup opakujte, abyste vytvořili rytmus a cítili, jak se zbavujete stresu a začínáte se spojovat s tělem a emocemi.

3 tipy: Jak se připravit na praktikování tantrického sexu pro začátečníky?

Abyste se připravili na tantrický sex pro začátečníky, začněte tím, že se seznámíte s jeho historií, vytvoříte si bezpečný prostor a budete cvičit všímavost.

 •  Zjistěte si něco o historii.

Stejně jako u každé jiné praktiky, která má kořeny v určité kultuře, věnujte čas pochopení historie, což je projevem úcty k původu a umožní vám ji přijmout s plnějším pochopením.

„Nemůžeme přebírat duchovní a náboženské praktiky jiných kultur, aniž bychom věnovali čas úctě k jejich původu a pochopili, co děláme.”

 • Praktikujte všímavost.

Jako přípravu na tantrický sex provádějte cvičení všímavosti, abyste se spojili se svým tělem, uvědomili si smysly a zpomalili, což jsou nedílné aspekty tantrického sexu

To lze provádět prostřednictvím jógy, meditace nebo záměrného soustředění se na vjemy a pohyby během dne.

 • Vytvořte si bezpečné prostředí.

Pokud zkoušíte tantrický sex, vytvořte si bezpečné prostředí, ve kterém se cítíte svobodně, abyste se mohli spojit sami se sebou a jeden s druhým. 

Někde, kde se cítíte nerušení, a někde, kde si neuvědomujete zvuky, které můžete vydávat. Při tantrickém sexu se podporuje sténání, chrčení a vokalizace, takže zvažte dobu, kdy nejsou doma spolubydlící, rodiče nebo děti.

💡 Tip: Začleňte do prostoru uklidňující smyslné prvky, jako jsou zapálené svíčky, bylinky a esenciální oleje.

tantricky sex pro zacatecniky olejíček
Seznamte s historií tantrického sexu, vytvořte si bezpečný prostor a cvičte všímavost

7 tipů: Jak praktikovat tantrický sex pro začátečníky?

Pokud jste připraveni prozkoumat tantrický sex pro začátečníky, první věc, kterou můžete s partnerem praktikovat, je oční kontakt. Začněte tím, že se postavíte čelem k partnerovi, oblečete se a budete si vzájemně hledět do očí.

Procvičujte dechové techniky a synchronizujte svůj dech. Jakmile se dostanete do rytmu, začněte zapojovat tantrické techniky.

Poté, co se svléknete, můžete se začít dotýkat, cítit a pohybovat s partnerem tak, jak je to příjemné. Klíčové je, abyste přitom udržovali oční kontakt a nadále se soustředili na dýchání. Jediné, na čem záleží, je přítomný okamžik a užívání si každého pocitu.

1. Soustřeďte se na dech

Soustředění se na dech je základní součástí tantrického sexu, protože umožňuje hlubší spojení. Partneři jsou vybízeni k synchronizaci dechu, takže se z něj stane téměř jeden pohyb.

Stejně jako u většiny praktik všímavosti vás i dech uvede do přítomného okamžiku. Zkuste věnovat pozornost části těla, kde cítíte dech, například břichu nebo hrudníku, a zaměřte pozornost na tuto část. 

2. Dívejte se jeden druhému do očí

Věnujte čas pohledu do partnerových očí. Přestože neustálý oční kontakt není pro tantrický sex nezbytný, doporučuje se však, aby k němu docházelo často a pomohl vybudovat intimní spojení.

Pohled do očí je dalším způsobem synchronizace s energií toho druhého. Chcete-li pohled prohloubit, zkuste se zaměřit na to, aby se vaše pravé oko spojilo s jeho pravým okem.

3. Zpomalte

Tantrický sex není závodem k orgasmické metě, ale příležitostí zpomalit a prozkoumat těla toho druhého. Může trvat, dokud nedosáhnete orgasmu, necítíte se propojeni nebo nejste citově uspokojeni. 

Tato změna postoje zmírňuje spoustu obvykle pociťované úzkosti. Je to přínosné zejména pro ženy, protože se to zaměřuje na zpomalení a čekání, až se vzrušení dostaví.

V době, kdy jsme zaplaveni nerealistickým tlakem na to, abychom pocítili orgasmickou rozkoš během několika minut, je to pro mnoho žen osvobozující.

4. Zapojte všech pět smyslů

Jediným „cílem“ tantrického sexu je, abyste zůstali v přítomnosti a uvědomovali si pocity v těle. K tomu věnujte pozornost všemi pěti smysly, nejen doteky. 

Všímejte si, jak partner voní, jak vypadají křivky jeho těla, jaké chutě zachytíte v ústech při líbání, jak zní, když on nebo vy sténáte. To všechno jsou způsoby, jak se uzemníte v těle a budete přítomný v daném okamžiku.

5. Tantrický sex a masáže: Zaměřte se na jiné formy intimity

Sex nemusí být nutně penetrační. Líbání, doteky, držení, tření a masáže mohou vést k plnohodnotnému tantrickému sexuálnímu prožitku, a to bez nutnosti penetrace.  

I když chcete zařadit penetrační sex, není důvod na něj spěchat. Začněte tím, že se zaměříte na znaky, které vás udržují v přítomnosti a spojení, jako je masírování nebo milostná předehra a mazlení. 

Prodlužte toto smyslové zkoumání a přeneste ho do penetračního sexu.

Zaměření na jiné formy intimity udrží hladinu úzkosti na nízké úrovni. Spíše něco smyslnějšího než sexuálního uklidní jednoho nebo oba partnery. Mazlení a masáže v tantrickém sexu zmírňují úzkost a usnadňují prožitek.

tantricky sex a masáže žena masírující muže
Líbání, doteky, držení, tření a další činnosti mohou vést k plnohodnotnému tantrickému sexuálnímu prožitku, bez nutnosti pohlavního styku

6. Vyzkoušejte yab-yum: Tantrická sexuální poloha

Poloha yab-yum, neboli lotos,  je známá ikonická tantrická sexuální poloha, která umožňuje hluboké spojení. Říká se jí také lotosová poloha.

Provádí se tak, že jeden z partnerů (často pronikající partner) sedí se zkříženýma nohama a druhý partner je rozkročený. Partner nahoře může obtočit nohy kolem partnerova pasu a oba se mohou obejmout rukama.

Tato intimní poloha vás připraví na hluboký oční kontakt a partnerské dýchání. Může při ní dojít k průniku, ale nemusí.

7. Experimentujte se sólovým tantrickým sexem

Nemusíte být v partnerském vztahu, abyste si užívali výhod tantrického sexu. Provozování tantrického sexu o samotě je ideální pro poznávání vlastního těla na intimní úrovni. Stejně jako s partnerem se připravte naladěním.

Zde je několik nápadů:

 • Zapalte svíčky.
 • Meditujte.
 • Zkuste se dotýkat různých částí svého těla.
 • Experimentujte s pozicemi tantrické jógy.
 • Vyzkoušejte si tantrickou masáž.
 • Zkuste si mentální stimulaci bez rukou.

Nezapomeňte, že nejde o to, abyste rychle dosáhli orgasmu, ale abyste si uvědomovali všechny pocity a emoce, které se během procesu vynořují.

Zažijte přítomnost v daném okamžiku

Tantrický sex zpomaluje intimní prožitek a klade důraz na spojení jak mezi vámi a „vámi“, tak mezi vámi a partnerem.

Tato praxe zahrnuje soustředění se na dech, přítomnost a vytvoření bezpečného prostředí, abyste prozkoumali smyslnou intimitu. Konečným cílem tantrického sexu není orgasmus, ale přítomnost v daném okamžiku. A jak se vám tantrický sex zamlouvá? Zapátráte po historii a vyzkoušíte v praxi? 🧘.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz