Pojďte objevit potraviny na ploché břicho a jednoduché, prakticky nenáročné triky, které vsunete do každodenního života. Nejlepší způsob, jak mít ploché břicho, nespočívá v tom, že budete jíst méně. Musíte jíst také chytře. Zařaďte tyto stravovací rituály do jídelníčku na ploché břicho a budete na cestě ke splnění cílů dřív, než se nadějete. Říkáte si: ,,Jak na ploché břicho a co jíst?” Odpovědi najdete v článku ⬇️.
Obsah článku
Jak mít ploché břicho bez cvičení?
Pointa je v tom, že nejrychlejší hubnutí břicha je o mnohostranném přístupu. Zapotřebí je aktivní životní styl a správný cvičební plán. Navíc potřebujete správný přístup k výživě. To znamená zdravou stravu, která zahrnuje řadu prospěšných potravin pro ploché břicho. V článku vám prozradím i triky, jak vylepšit stravování.
💡 TIP: Inspiraci na cvičení si přečtěte v článcích: 10 minutové Hiit cvičení pro začátečníky doma: Spalujte tuky!, TOP 7: Nejlepší cvičení na hubnutí doma a Každodenní 10 minutové cvičení doma: Jak na to?.
TOP 10: Potraviny na ploché břicho
Potraviny pro ploché břicho obsahují:
- Vysoký obsah vlákniny,
- vysoký obsah bílkovin,
- mononenasycené mastné kyseliny.
Hodujte na potravinách bohatých na vlákninu. Proč? Vláknina má zásadní význam pro zdraví zažívání a zpomaluje chutě na jídlo. Udrží vás déle sytý. Myslete na celozrnné výrobky, fazole, ovoce a zeleninu.
💡 Tip: Čerstvé ovoce a zeleninu omyjte a nakrájejte hned, jakmile je přinesete domů. Dejte na viditelné místo. Když to snadno uvidíte, vytvoříte vizuální podnět, abyste toho snědli více.
Bílkoviny vám pomohou vyhnout se potravinám, které způsobují nadýmání, jako jsou sladké sušenky nebo slané brambůrky. Jejich konzumace při jídle a svačině vám zajistí cítit se déle sytí. Je méně pravděpodobné, že sáhnete po něčem nezdravém.
Mononenasycené mastné kyseliny – pozitivně vnímaný tuk, jak v rostlinných, tak živočišných tucích. Do salátu dejte lžíci kvalitního oleje, ke svačině půlku avokáda, ráno hrst ořechů. Tento tuk je i v masu a mléčných výrobcích, netvoří však hlavní zdroj.
1. Jogurt
Vybírejte si přírodní, řecký, neslazený jogurt. Je plný probiotik, která podporují trávení a rozptylují nadýmání. Obsahuje bílkoviny, takže udržuje stabilní hladinu cukru v krvi. Udržuje pocit sytosti po delší dobu.
2. Quinoa
Technicky vzato je to spíše semínko než obilovina. Toto bezlepkové, na bílkoviny bohaté a vlákninou nabité celozrnné zrno mnozí považují za dokonalou náhradu potravin, jako jsou pšenice, těstoviny a bílá rýže.
3. Mandle
Mandle jsou skvělým zdrojem bílkovin, vlákniny a mononenasycených mastných kyselin, které pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi a obsahují složky, které mohou snižovat cholesterol. Vyhněte se soleným ořechům.
3. Losos
Mastné ryby, jako je losos (spolu s tuňákem a makrelou), jsou dvojnásobným zdrojem bílkovin a jedním z nejlepších zdrojů omega-3 mastných kyselin. Mastné ryby pomáhají zpomalovat trávení, regulovat hladinu cukru v krvi a snižovat chuť na jídlo. Vybírejte si konzervovaného divokého lososa, ne uzeného.
4. Extra panenský olivový olej
Olivový olej, jenž je základem tolik opěvované středomořské diety, je plný zdraví prospěšných látek, v neposlední řadě mononenasycených tuků, které spalují tuky a snižují hladinu cholesterolu. Dbejte však na to, abyste si vybrali extra panenský druh, a pokapávejte ho. Nesmažte na něm.
5. Avokádo
Avokádo je stejně jako extra panenský olivový olej plné mononenasycených tuků a draslíku. Není to jen volba předkrmů v italských restauracích, ale snědení pouhé poloviny avokáda k obědu může zabránit chuti na jídlo na dalších 5 hodin.
6. Vejce
Snídaně s vejci je zdrojem bílkovin. Zasytí na celé dopoledne. Navíc díky vyváženosti esenciálních aminokyselin pomohou vašemu tělu vybudovat silné břišní svaly. Kvůli tomu bude vaše bříško vypadat ploché a pevné.
7. Potraviny na ploché břicho bohaté na probiotika
Zařaďte do jídelníčku lžíci kysaného zelí, kefír, kimči či kombuchu. Proč? Je to potravinový zdroj probiotik. Mají zásadní význam pro zdraví trávicího traktu a osídlují střeva prospěšnými bakteriemi.
8. Chřest
Překonejte močopudné vlastnosti chřestu. Najde přebytečnou vodu v těle a vytáhne ji ven, čímž zmírní nepříjemné pocity a nadýmání. Obsahuje vlastnosti, které pomáhají dobrým bakteriím žít ve střevech pro podporu zdravějšího trávení a prevenci plynatosti.
9. Zázvor
Dejte si zázvor – přidejte do jídla či nápoje. Zklidňuje trávicí systém, pomáhá mu uvolnit se. Funguje jako přírodní protizánětlivý prostředek.
10. Spřátelte se s okurkami
Okurky obsahují kvercetin, flavonoidní antioxidant. Snižují otoky, a dokonce i nadýmání břišní oblasti.
TOP 10: Triky na vylepšení stravy pro ploché břicho
Potraviny na ploché břicho je jedna věc. Ale existují i způsoby, jak vylepšit stravování. Vyzkoušejte, jak obohatit jídelníček na ploché břicho o zvyky, jenž pomohou s dietou.
11. Ploché břicho strava obsahuje močopudné látky
Možná to nezní příliš vzrušujícím způsobem, ale zařazení močopudných látek do snídaně, oběda a večeře přispěje k plochému břichu.
Obohaťte jídelníček o tyto potraviny:
- Citrony – přirozený močopudný prostředek, vymačkejte citrón do vody,
- červená řepa,
- petržel,
- chřest.
Tyto suroviny odvádí přebytečnou vodu z těla, která se v něm zadržuje. Zejména pokud vaše strava obsahuje hodně soli.
12. Jezte na malých talířích
,,Výzkum ukázal, že lidé konzumují méně, když jedí na menších talířích. Začínáte-li s malými talíři, je méně pravděpodobné, že si dáte další. Nutí vás to zkontrolovat, že je talíř prázdný, než se vrhnete na další.”
Lisa Hayim, registrovaná dietoložka a zakladatelka společnosti The Well Necessities.
💡 Tip: Pořiďte si červené talíře. Že to zní bizarně? Červená říká v mozku: ,,Stop!”. Lidé používající červené talíře jedí méně, než při stravování z bílých.
13. Dieta na ploché břicho? Buďte vědomým jedlíkem
Podpořte uvědomělé stravování. Jak?
- Jezte v klidném prostředí,
- vypněte elektroniku (televize, počítač, mobil),
- pusťte si oblíbenou hudbu,
- zapalte si svíčky.
Tím, že jídlu věnujete čas a žvýkáte ho, vychutnáváte, pomáháte trávení a zpomalujete. To zabraňuje přejídání.
Dodržujte pravidlo žvýkání. Připravte se na počítání a před polknutím se snažte o 20 žvýknutí. Příliš rychlé polykání způsobuje, že pravděpodobně spolknete vzduch, což vede k nafouknutí žaludku.
14. Nejezte ze sáčku
Sedněte si ke stolu k pečlivě prostřenému talíři. Bezmyšlenkovité chroupání přímo ze sáčku, zatímco stojíte u spíže a rozhodujete se, co budete jíst, vede k přejídání – obvykle svačinami, které často obsahují hodně soli a cukru, což obojí vede k nadýmání žaludku. Plánujte, co budete jíst. Usedněte k předem určené porci na talíři. Díky tomu eliminujete tento problém.
15. Přísahejte na solničku
Sodík nadýmá a způsobuje zadržování tekutin v žaludku. To se přenáší i na prsty, kotníky a chodidla. A jediná věc, která je horší než to, že vám nesedí vaše oblíbené džíny? To, že vám nesedí ani váš oblíbený prsten.
Upravte jídelníček na ploché břicho bez soli:
- Experimentujte se sušeným kořením, jako jsou vločky červené chilli papričky, česnekový prášek a čerstvě mletý černý pepř,
- přidejte do pokrmu citrón či ocet.
16. Staňte se cukrovým slídilem
Cukr je v našem potravinovém systému nejhůře sledovatelný a při nadměrné konzumaci vede k přibývání na váze a nadýmání. Neexistuje žádné povinné označení přidaného cukru. Proto je obtížné zjistit, zda se cukr v balené potravině vyskytuje přirozeně, nebo je přidáván. Dobrým pravidlem při výběru potravin je snažit se, aby obsah cukru v jedné porci nepřesáhl 10 gramů.
17. Pijte vodu hned po probuzení a během jídel
Vypijte 230 – 470 ml vody před ranní kávou nebo čajem. Pomáhá to detoxikaci, probouzí tělo a může to pomoci trávení a vyprazdňování.
Pijte vodu v průběhu celého jídla. Tento trik funguje obzvlášť dobře i v kanceláři. Když si myslíte, že máte už hlad na odpolední návštěvu automatu. Napijte se. Počkejte 5 minut. Projděte se, několikrát vyjděte a sejděte po schodišti a zjistěte, jestli máte ještě chuť na požitek.
18. Čtěte etikety
Jednoduchá pravidla, jak číst etikety:
- Začněte odshora dolů,
- první místo – složka, která potravinu tvoří nejvíce,
- poslední položka – obsažena nejméně,
- hledejte cukr,
- Pátrejte po škodlivých složkách (například částečně hydrogenované oleje, sůl, umělé konzervační látky).
19. Dieta na ploché břicho – před jídlem salát
Nejprve si dejte salát – tato strategie má obrovský význam, pokud jde o zbavení se břišního tuku. Před večeří si připravte salát a ten snězte jako první. Získáte vlákninu ještě předtím, než se pustíte do hlavního chodu. Zaplavíte tělo živinami.
20. Strava pro ploché břicho zaměřená na hořčík a draslík
Draslík a hořčík jsou silným duem, umějí porazit nadýmaní. Oba jsou elektrolyty, spolu se sodíkem, vápníkem, hořčíkem a fosforečnanem. Jezte banány, brambory, dýně a sušené ovoce.
Jak na ploché břicho? Mnohostranný přístup
Pokud vám břicho snižuje sebevědomí, nezoufejte. Je velká šance, že ani nepotřebujete shodit břišní tuk – možná jste jen nafouknutí. To platí zejména pro ženy po čtyřicítce, protože jedním z nejhorších viníků nadýmání břicha je pomalý trávicí systém. Problém, jenž se s věkem zhoršuje.
Upravte jídelníček a zařaďte potraviny na ploché břicho a triky do každodenního rituálu. Nevnímejte to jako dietu, ale jako životní styl. Myslete na pravidelný pohyb, vyzkoušejte protahovací sestavu pro začátečníky, najděte pohyb, který vám vyhovuje. Ať už je to třeba pilates či posilování jednotlivých partií. Nepřehánějte to s cvičením, věnujte se i pravidelnému odpočinku. I ten můžete pojmout ve stylu aktivní relaxace. Jak se vám líbil tento článek? Změníte přístup ke stravování?