Cestování během pandemie je omezené kvůli opatřením vlád zemí celého světa. Jestli chcete pracovat jako digitální nomád, můžete cestovat po naší krásné zemi české a za různých podmínek i do zahraničí. Digitální nomádství je synonymem pro práci na dálku při cestování a má nespočet výhod. Chcete se živit jako digitální nomád?
Obsah článku
Kdo je to digitální nomád?
V překladu to znamená doslova číslicový kočovník nebo cestovatel. Říká se mu také freelancer (volnonožec), ale může být i zaměstnancem nebo podnikatelem. Je to člověk živící se prací na dálku, obvykle přes internet.
Moderní doba nabízí spoustu benefitů jak v oblasti práce, tak i v cestování. Za bolševika se nesmělo do zahraničí a doma mohlo pracovat jen málo lidí. Dnes vlny internetu skýtají velké množství lákavých pracovních nabídek pro kreativní lidi, kteří nechtějí trávit život jen někde na pracovišti, ale touží si své omezené dny také užít a nabýt finanční nezávislosti. Čili koupit si, co zrovna potřebují, a nestresovat se tím, že na to nemají peníze. Díky tzv. home officu (doslova práci z domova) nemusíte pracovat až do starobního důchodu, vámi našetřené peníze z pasivních příjmů a celkově z digitálního nomádství vám ve stáří mohou dobře posloužit.
Práce a cestování
Skloubit práci s cestováním je jistě sen každého. A když jde ještě o dream džob, vaše nadšení nezná mezí. V dnešní době demokracie naštěstí můžete podnikat a nikdo vás neomezuje kvůli režimu, jako to bylo například za komunismu. Pokud vámi preferovaná pracovní pozice neexistuje, není nic jednoduššího, než si ji vytvořit. Zaplnit zkrátka díru na trhu něčím novým, po čem bude dostatečná poptávka. S tím souvisí průzkum trhu a konkurence – důležitý krok před rozjetím podnikání. Takže si připravte powerbanky na cesty mimo civilizaci a dostatek dat v mobilu a do civilizace zase nabíječku – třeba do kavárny nebo hotelu.
Na cestách můžete vytvořit nespočet snímků, upotřebitelných ve svých článcích. Zejména vandry krásnou přírodou vás přivedou na úžasné myšlenky, protože vám dodají energii. Taková Svatojakubská cesta je zkrátka bomba. Krásné může být vyrazit třeba se psem nebo bandou přátel či s drahou polovičkou.
Výhody práce na cestách
Vychutnejte si namátkou krásy Skotska či Portugalska. V Česku je ovšem také hezky. Kdo pracuje jako digitální nomád, má příležitost naložit se svým časem efektivně a užít si tak život. Velkým benefitem je skutečnost, že děláte to, co vás opravdu baví – živíte se svým koníčkem. Obvykle si sami můžete určit, od kolika do kolika hodin pracujete, protože si i zároveň šéfujete. Svoboda je důležitá pro všechny, kteří nechtějí být svázáni konvencemi a žít podle toho, jak jim diktují druzí. Digitální nomádi mají dobrý pocit, že dělají prospěšnou a naplňující práci. Jejich kariéra může být pestrá.
Podívají se na řadu zajímavých míst. O svých cestách mohou napsat cestopis, články na blog a podobně. Jejich výlety jsou jim proto velikou inspirací a studnicí nápadů. Rozhodnou-li se být spisovateli, využijí načerpané zkušenosti a zážitky z cest. Jako digitální nomád nemusíte čekat, až vám zaměstnavatel dá dovolenou, a domlouvat se s kolegy, kdo práci po dobu vaší nepřítomnosti zastane. Nikdo si vašeho odpočinku možná ani nevšimne.
Práce z domu
Potřebujete notebook nebo stolní počítač, nepostradatelné je připojení k internetu. Vhod přijde i mobil a samozřejmě telefonní signál. Nezbytnou pomůckou je diář (kalendář, zápisník). Zkrátka plánovač. Musíte zvládnout time management. Dávejte si reálné cíle a buďte důslední. Vyhraňte si přesný čas, od kdy dokdy budete pracovat a jakým věcem se konkrétně věnovat. Pracovní doba bude jistě výsledkem analýzy, zda jste ranní ptáče, nebo noční sova. To si musíte vyzkoušet; každému vyhovuje něco jiného. Veďte si o tom záznamy do deníku, ať máte přehled.
A abyste mohli cestovat, nezapomeňte si pořídit pas. Budete také muset dodržovat „covidová” opatření – pokud tedy nechcete být pokutováni a mít oplétačky se státními orgány různých zemí. Samozřejmostí pro vaše pracovní výlety je dostatek financí na tyto úkony.
Jak začít s digitálním nomádstvím?
Do práce na dálku byste se neměli pouštět, pokud potřebujete neustálý kontakt s lidmi. Naopak se tento typ výdělku hodí pro lidi toužící po svobodě. Ocení jej zejména introverti.
Nejdříve si zkuste, zda se vám zvolený obor líbí a máte na něj „buňky”. Vzdělávejte se v oblasti, kterou jste si vybrali. Čerpat můžete z kurzů, workshopů, stáží. Určitě je možná i rekvalifikace. Čtěte tematické knihy. Založte si vlastní stránky a prezentujte tam své služby. Diskutujte v internetových vláknech, abyste si udělali reklamu a získali klienty.
Rozumné je začít podnikat při škole či zaměstnání. Zpočátku vaše příjmy ze samostatné výdělečné činnosti nebudou veliké. Musíte se k nim dopracovat. Vytrvejte, obrňte se trpělivostí.
Dejte o sobě vědět na internetu, zviditelněte se v tematických portálech a na sociálních sítích. Pracujte na odstranění slabých stránek a rozvíjejte ty silné. Nevzdávejte se.
Až budou vaše zisky enormní, budete si muset založit živnostenský list. Na úplném začátku „živnosťák” potřeba není.
Je spousta odvětví, jimž se jako digitální nomád můžete věnovat. Jděte si za svou vysněnou kariérou! Vybírat můžete z mnoha lákavých řemesel. Ponořte se do tajů výdělku na internetu. Ta nespoutanost, kterou vám váš dálkový džob přinese, rozhodně stojí za to. Každá práce vás někam posune. Pokud jste si nevybrali obor správně, změňte to, jinak se utrápíte.
1) Copywriter, redaktor
Copywriter je kreativní osoba, která píše reklamní a jiné texty na internetu. Může se jednat o pisálka blogů, webů nebo třeba popisků produktů na e–shopech. Copíci, jak se jim hovorově říká, musejí mít přesah do SEO a dalších oborů, protože účelem textů, jež píší, je, aby zákazník (čtenář) udělal, co po něm chcete. Proto musejí být texty proloženy výzvami k akci (CTA = call to action). K tomu slouží například buttony – tlačítka vložená do článku a vybízející k rozkliknutí. Můžete také třeba spravovat sociální sítě, tj. starat se o PR firem a aktualizovat jejich kanály, abyste udrželi zákazníky.
Redaktoři mohou psát do tištěných periodik, ale i na internet. Kdo by nechtěl být novinářem? Dobrá zpráva je, že i stydliví introverti si mohou splnit svůj sen a stát se právě žurnalisty. Stačí chtít a něco pro to udělat. Překonat strach je druhý krok při cestě za lákavou kariérou reportéra. A v případném odmítnutí se snažte vidět příležitost k seberozvoji. Ten se dá totiž praktikovat v kterémkoli věku. A tak nemrhejte svým drahocenným a omezeným časem v zajetí bloků, ale jděte vstříc novým zkušenostem a splněným přáním – profesním i ostatním.
Abyste mohli být textařem, je nutná jistá dávka učenlivosti. Vyhledávání na internetu je pro vás hračka. Informace budete ověřovat často, to je základ, denní rutina. Železný zvyk, nutnost.
Při psaní si ohlídejte správný slovosled a abyste neopakovali slova. Nechte článek uležet a vraťte se k němu za několik dní ke kontrole.
Musíte hodně číst. Přelouskejte tradiční klasiky i současnou literaturu.
Kde digitální nomád najde zakázky?
Copíci bývají zaměstnáni buď v reklamní agentuře, nebo pod někým, kdo je na volné noze, na kterou se ostatně po nějaké době praxe mohou vydat i oni sami. Nejdřív je ovšem potřeba to umět. Nespornou výhodou je, že živit se psaním opravdu jde a pro nadšené psavce je to skutečně zábavné.
Na internetu existuje spousta portálů, kde si psavci mohou hledat zakázky. Dále se doporučuje aktivně oslovovat média, zkrátka rozhodit sítě. Lidé o vás musí vědět. Měli byste si založil osobní web, to je základ pro váš byznys. Rady do začátků jsou k nalezení rovněž ve facebookové skupině Copywriteři a další psavci. Při troše hledání však objevíte i další groups, zaměřené na psaní a práci v médiích.
Slušně vydělat se dá i psaním pro filmovou produkci. Můžete se živit třeba scénáristikou.
💡 Tip: Chcete začít s copywritingem? Mrkněte na článek 5 tipů pro začínající copywritery. Pro nováčky v oboru je vhodná též stáž moderního copywritingu, tak ji určitě vyzkoušejte. Vybudujete si díky ní portfolio článků a načerpáte zkušenosti ze všech koutů této lákavé a uchvacující kreativní profese.
2) Korektor, editor
Jste jednička v českém jazyce? Ve škole vás vždy bavila vaše mateřština? Kromě psaní můžete svůj talent uplatnit rovněž jako korektor nebo editor – čili další znalec češtiny. Praxe vás naučí pracovat s internetovou jazykovou příručkou. Výborná je také facebooková skupina Korektoři a další znalci, kde můžete zdarma položit svůj dotaz, získat zakázky a dovzdělat se v oboru.
Lidé vás pak třeba budou oslovovat s žádostí o kontrolu bakalářských či diplomových prací, o pomoc v tištěných i online médiích a podobně. Po nějaké delší praxi a ideálně po vystudování vysoké školy se zaměřením na český jazyk se lze uplatnit i jako korektor v nakladatelstvích.
Digitální nomád, to může být i editor nějakého periodika. Ten úzce spolupracuje s šéfredaktorem a kontroluje čitelnost článků členů redakce. Po editacích, ve chvíli, kdy jsou spokojení autor i editor, se text posílá na korekturu a nakonec do sazby. Tím je proces přípravy čísla časopisu či novin skončen a materiály se pošlou do tiskárny.
U každé pracovní nabídky si musíte přečíst konkrétní podmínky. Na některé místo zadavatelé vyžadují mít vysokoškolský diplom z absolvovaného studia českého jazyka, žurnalistiky a podobně. V jiných zadáních je podmínkou mít ukončené střední vzdělání s maturitou. U přivýdělků však náboráři na vystudovaný obor nehledí – důležitý je váš zápal a orientace v tom, o čem píšete. A také, že umíte pracovat s jazykem a vyhledávat informace a že zvládáte pravopis a gramatiku.
3) Spisovatel
Rádi vymýšlíte spletité příběhy a hrajete si se slovy? Stejně jako u předchozích oborů, i tento vyžaduje lásku ke čtení. Čím víc knih přelouskáte, tím lépe, protože rozšiřujete svou slovní zásobu a odkoukáváte, jak píší jiní.
Spisovatel musí pracovat ideálně každý den, udržet si tempo. Čím víc toho napíše, tím rychleji se vypíše. Jinými slovy se zlepší, prohloubí svůj talent. Čas od času se musí potýkat i s autorským blokem a čelit svému vnitřnímu kritikovi. Důležité je neustat v práci a nenechat se strhnout negativitou. Měli byste si vytvořit návyk ke každodennímu psaní. Zvládněte spisovatelské řemeslo a práci s jazykem!
Fáze psaní knihy
V první fázi se musíte rozhodnout, co chcete psát. Je nutné zvážit nosnost příběhu. Čili podle počtu zápletek, postav a dalších okolností si vyberte, zda vytvoříte povídku, novelu nebo román. Používejte krátké věty a dejte si pozor na fakta. Je trochu blbé, když vám děj hapruje jen proto, že jste si dostatečně neověřili reálie.
Druhým bodem proto budou rešerše. To znamená průzkum. Vyrazte do knihovny, do archivu, domluvte si schůzku s představiteli profesí, o nichž budete psát. Vše ve vaší knize musí dávat smysl. Nejhorší je, když se snížíte před čtenářem jen proto, že jste se dostatečně nevzdělali, nebo když to píšete jen proto, že tento žánr „frčí”.
Výstavba děje
Příběh musí mít začátek, prostředek a konec. To znamená první, druhé a třetí dějství a na konci každého tzv. přechod. Má skončit nečekanou pointou. Děj by měl nést nějaké poselství. Musíte mít určitý autorský záměr.
Soustřeďte se na příběh. Po dopsání jej dejte přečíst beta čtenářům – ne však členům vaší rodiny či přátelům. První čtenář vaší juvenilie by měl být někdo, kdo vás osobně nezná. Potřebujete totiž konstruktivní kritiku, nikoli poplácávání po zádech od někoho, kdo vás nechce zranit upřímností.
Pokud se vám něco nezdá, přečtěte si to nahlas. Dost také pomůže, když si text vytisknete. Udělejte si vlastní obálku knihy, anotaci a autorský medailonek. To vás namotivuje, abyste knihu dokončili.
Existují různé kurzy na spisovatele, například René Nekuda jich nabízí nespočet. Fajn je také třeba workshop kreativního psaní s názvem Seď doma a piš, pořádaný zdarma pražskou knihovnou.
Abyste se mohli uživit jako spisovatel na volné noze, musíte vydávat dvě knihy ročně – ve chvíli, kdy pracujete na jedné, už musíte shánět rešerše pro další. Vydávat můžete buď tradičně přes nakladatelství (s tím souvisí nutná trpělivost při čekání na odpověď od redaktorů), nebo cestou samonákladu, kde si vše financujete sami a musíte se i starat o propagaci, ale 100 % zisku je vaše. Když si to vydáte na vlastní pěst, nenáleží vám jen mizerných pár procent od nakladatelství. Pokud budete svou knihu vydávat samonákladem, i tak je nutné nechat text zkontrolovat korektorem, protože vám leccos mohlo uniknout a vy chcete mít jistě dílo bez chybiček.
4) Programátor
Jedna z nejlépe placených profesí je programátor. Tuto práci můžete vykonávat z domu nebo třeba z pláže. Je to krásně flexibilní a vzrušující. Můžete někomu vytvořit web anebo naprogramovat aplikaci či sociální síť.
5) Grafik, ilustrátor
Vydělávejte si kreslením obrázků, sazbou nebo vytvářením grafiky na weby, blogy a tištěné materiály. Pokud jste se to naučili sami, klobouk dolů; jestliže je vaším vystudovaným oborem grafický design, máte téměř vyhráno. Teď už se jen musíte umět prodat.
6) Překladatel
Ovládáte s přehledem cizí jazyk? A co se stát zkrátka překladatelem? Pokud jste učenliví, můžete se jazyky doučit například díky aplikaci Duolingo.
7) Online lektor
Umíte dobře cizí jazyk? Kromě překládání textů můžete cizí jazyk vyučovat. Dá se to dělat úplně v klidu na dálku. Můžete tak pomoci lidem odmaturovat z angličtiny nebo třeba z němčiny.
8) Pasivní příjem
Pro tvořivé duše se nabízí ku příkladu možnost napsat knihu či e–book. Totéž platí i u různých webinářů a kurzů na jakékoli téma, kterému rozumíte a jež chcete předat dalším lidem. Své know-how si nahrajete a záznamy posíláte klientům, nebo děláte přednášky předem nenatočené, v přímém přenosu a můžete přitom reagovat na posluchače a oni na vás.
Pasivním příjmem může být také třeba to, že koupíte panelák (nebo byt) a ten pronajímáte někomu dalšímu a následně za to každý měsíc od klienta kasírujete peníze, aniž byste se nějak speciálně nadřeli.
Můžete rovněž nabídnout nějaké firmě, že si na vrata svého domu necháte nalepit její billboard. Další možností je investování do cenných papírů, ale to už vyžaduje pokročilou znalost finanční gramotnosti. Nicméně na toto téma existuje spousta kurzů a článků o investování, kde máte možnost se vše potřebné dozvědět a naučit.
9) Blogování – reklama
Nadšení pisálci, kteří píší blogy, mohou svou zálibu zpeněžit. Toho lze docílit instalací placené reklamy a dalšími kouzelnými technikami. Blogování je příjemná činnost a můžete si jí přijít na pěknou finanční odměnu. Stačí jen pravidelně přidávat obsah, aby měli čtenáři co číst a navštěvovali váš blog.
10) Účetní/daňový poradce
Máte-li vzdělání ekonomického charakteru, dejte se na dráhu mzdového účetního. Vypracovávejte lidem daňová přiznání a poskytujte jim placené poradenství. Vašich služeb využijí podnikatelé i zaměstnanci.
11) Influencer na YouTubu/Instagramu
Být influencerem je životní styl. Jde o typ komunikace mezi publikem a osobou před kamerou. Týpek točící videa chce, aby jej lidé sledovali. Buduje si fanouškovskou základnu. Propadl kouzlu zpeněžení své aktivity na Youtube či Instagramu.
💡 Tip: Přečtěte si také článek Jak rychle vydělat peníze na internetu?.
Cestování v době pandemie
Cestování během pandemie zpřísnilo mnoho vlád. Například kvůli vakcinaci proti covid-19 se Češi rozdělili na dva tábory podle svého postoje k očkování. Pokud patříte mezi ty, kteří se z různých důvodů naočkovat nechtějí, ale toužíte pracovat jako digitální nomádi, můžete cestovat po Česku; jen nebudete smět do stravovacích a ubytovacích zařízení a do sportovních center.
Kdo je naočkován, může za splnění kritérií v daných státech cestovat de facto, kam se mu zachce. V některých státech je povinné se očkovat. Například do Řecka vás nepustí bez certifikátu o prodělané vakcinaci a nesmíte si zajít do restaurace ani do posilovny či bazénu. Tyto podmínky si musíte předem zjistit, abyste pak nebyli překvapení.
Digitální nomádi v době koronaviru sice pociťují jistá omezení, ale stále přetrvává ona proklamovaná svoboda, kdy nemusíte jezdit každý den do práce, ale můžete ji vykonávat doma nebo na cestách.
💡 Tip: Otevřte si i náš cestopisný článek o měsíčním pobytě v pralese.
Další články o digitálních nomádech:
- 12 nejlepších měst pro digitální nomády
- Digitální nomádství v Mexiku
- Zbavte se problémů při remote snadno a rychle
- Nejlepší země vhodné pro freelancing
- Rituály pro efektivní home office
- Práce z domova: Pro koho a za jakých podmínek?
- Chytrý home office
Tipy na výlety v Česku:
Co by vás ještě mohlo zajímat:
- Jak na přivýdělek z domova ve volném čase?
- Dotazníky za peníze: Cesta k výdělku?
- Jak vydělávat prodejem fotek ve fotobankách?